Заміс в Чигирині: етноперегони

8 червня в Чигирині в парку ім. Т.Г.Шевченка відбудеться етнокультурний захід «ЗАМІС В ЧИГИРИНІ: ЕТНОПЕРЕГОНИ» з ініціативи куратора по Чигиринському району Всеукраїнського Об’єднання «Черкащани» Юрія Романчі та під патронатом ТОВ «Урожай» групи МХП. Початок дійства планується об 11 годині. Заплановані цікаві конкурси, змагання команд, ярмарок майстрів, поетичні батли, народна забава «зніми чоботи з дерева», двобої мішками з соломою тощо. Дітей на святі будуть безкоштовно пригощати морозивом і солодкою ватою. Для дитячих розваг будуть батути, гірка, тож чигиринці і гості міста, приходьте! Буде весело.
Про ідею організації «Замісу в Чигирині…» і не тільки більш розлого поговоримо з Юрієм Романчею, заступником директора з розвитку ТОВ «Урожай» групи МХП. Сам родом він з села Мельники Чигиринського району. Цими днями зустрічався з активною молоддю – студентами Чигиринського економіко-правового коледжу. За його словами зустріч була змістовною, цікавою, барвистою на запитання. Майбутнє саме за такими розумними, небайдужими молодими людьми з активною громадянською позицією, вважає Юрій Михайлович.


— Я у студентів запитав звідки вони. То більшість підняли руки і відповіли, що з Чигиринщини. А я похвалився, що є хлопцем з села Мельники Чигиринського району. Думаю, вони сприйняли мене як людину, що з ними, так би мовити, «на одній хвилі». Нам було дуже цікаво спілкуватися. Говорили про Холодний Яр, про вже традиційний фестиваль «Крутий заміс», що щороку проходить в Мельниках, про нашу мельниківську родзинку – Холодноярський театр. Більше десятка студентів захотіли взяти участь у постановці вистав. Тож із студентами вже попередньо домовились про підготовку вистави на фестиваль «Крутий заміс», що пройде в Мельниках з 2 по 4 серпня. Художнім керівником цього театру є прекрасна людина Юлія Осіпова, яка вкладає всі свої вміння і сили у збереження і розвиток самобутнього Холодноярського етносу. Вона очолює молодіжне крило Всеукраїнського об’єднання «Черкащани». Саме вона є однією з ідейних натхненниць заснування музею ремесел і традицій Холодного Яру. Скажу, що наша зустріч із студентами готувалася ще півроку тому. Ми з директором коледжу Юрієм Поліщуком говорили про це. Саме тоді допомогли коледжу у вирішенні фінансово-господарських проблем. Тоді директор шукав, хто може допомогти вирішити ці питання. Тож через Миколу Возвишаєва, який очолює ВО «Черкащани» в Чигиринському районі, він звернувся до нас за допомогою. Звичайно, ця інформація потрапила до мене, оскільки я є членом Політради ВО «Черкащани» від Чигиринського району. І відповідно я став приділяти увагу не тільки Холодному Яру, так би мовити своїй «малій Батьківщині», й Чигирину. І знаєте, було прийняте рішення допомогти, адже найперше – це забезпечення навчального процесу. А тим хто звернувся за підтримкою, бо дійсно опинився в скрутній ситуації треба допомагати. Я люблю Чигиринщину, цей край мені дорогий. Скажу більше, коли у нас в районі пройшло об’єднання територіальних громад і такі наші села як Боровиця і Топилівка відійшли до Сагунівки, стало прикро, що не втримали їх в своїх громадах. Хочу, щоб збереження етнокультурної спадщини Богданового краю супроводжувалося сучасним баченням і правильними підходами, як зараз, так і в майбутньому. Мені дуже хочеться, щоб Чигиринський район був економічно потужним, інвестиційно привабливим. На зустрічі з студентами ми теж говорили про це. І молодь погодилася, що потрібен потужний інтелектуальний та економічний поштовх для збереження та примноження історичної спадщини Чигиринщини.
Було дуже приємно спілкуватися з такими освіченими студентами. Вони запевнили, що підхоплять естафету ідей та будуть ділитися своїм баченням культурних, економічних і політичних процесів на теренах Чигиринського району. Надзвичайно тішить, що наша молодь така активна, завзята. Саме у них можна почерпнути свіжі ідеї, нове бачення, інші погляди на звичайні речі. Треба розуміти, що дорогу потрібно давати молодим. Тож спільно будемо створювати банк креативних ідей, та впроваджувати їх в життя.
— Що за цікавий захід Ви плануєте провести в Чигирині ближчими днями?
— Так, плануємо. 8 червня в міському парку ім. Т.Г. Шевченка відбудеться фестиваль «ЗАМІС В ЧИГИРИНІ: ЕТНОПЕРЕГОНИ».
— Яка цікава задумка. В чому ж сутність цих етноперегонів?
— Це змагання команд, кожна з яких буде налічувати п’ять осіб. Цікавинка в тому, що команди у вигляді квестів та конкурсів, але в традиційному українському народному стилі, будуть виконувати роботи, які робили наші діди і прадіди. Наприклад, навантажити воза мішками та перевезти на певну відстань, нарубати дров, викосити певну територію, обкопати дерева. Це якраз буде і з користю для справи.
— А хто може бути в командах?
— Ми не встановлювали ніяких обмежень. Всі бажаючі зможуть зареєструватися і взяти участь в наших етноперегонах. Ось в коледжі вже зареєструвалося дві команди. За зайняті призові місця передбачені призи – грошові премії. За І місце – 3000 грн., за ІІ – 2000 грн., за ІІІ – 1000 грн. При цьому на ці суми будуть видані сертифікати на придбання продукції в магазині «Епіцентр» в Черкасах (попередньо зареєструватися для участі, команди можуть за телефоном 099-756-37-31). Вже йде реєстрація. І не тільки чигиринці виявили бажання взяти участь у цьому заході, а й люди з Тіньок, Рацевого, Медведівки, Черкас. Телефонують з усієї Черкаської області та й з інших областей України. Окрім цього заплановані майстер-класи, запрошені майстри, що будуть виставляти свої вироби і продукцію за певними народними ремеслами. Але це ще не все. Також проведемо пісенний конкурс серед виконавців. Задля цього буде змонтована сцена. На даний час зареєструвалось шість колективів. Зокрема із Сміли, Черкас, Полтавської області і наш чигиринський гурт «Крутий заміс». Переможці і цього конкурсу будуть відзначені призами. А далі буде дискотека з запальними піснями і танцями.
Все це дуже приємно спостерігати. Хочу наголосити, що окрім всього, метою наших зусиль є популяризація Чигирина, як історичної спадщини і культурного надбання України. Гості заходу зможуть побачити не тільки змагання команд, але й конкурсні мистецькі виставки художників, народних майстрів з усієї України. Тут також передбачений призовий фонд. За І місце – сертифікат на 1000 грн., а за ІІ і ІІІ зайняті призові місця переможці будуть відзначені цікавими призами. А взагалі ідею з перегонами подав Микола Возвишаєв. Щоправда спочатку як проведення суто спортивних змагань. А потім вже спільними зусиллями ми доопрацювали цю ідею та трансформували її у формат етноперегонів з українським історичним колоритом. Ідея сподобалась. Тож за організаційною підтримкою та фінансовою допомогою звернулися до директора
ТОВ «НВФ «Урожай» групи МХП Олександра Воскобойніка. Він також великий ентузіаст в таких справах. Тож підтримав це починання на благо людей. Святу бути!
Приходьте самі та беріть із собою дітей, друзів, знайомих, родичів. Буде етнічно, весело, цікаво і креативно.
Розмову вела
Ірина Терещенко, кор. «ЧВ»

Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *