УРОЧИЩЕ ШАЄВА ГОРА –  УНІКАЛЬНИЙ ПРИРОДНО-ІСТОРИЧНИЙ КОМПЛЕКС І ДУХОВНЕ МІСЦЕ ЧЕРКАЩИНИ

Незвичайні місця України

Славиться Черкащина заповідними, історико-археологічними  і духовними місцями. Одним із таких є Державне заповідне урочище Шаєва гора, що знаходиться понад Тясмином поблизу сіл Нечаївка і Гуляйгородок в Смілянському районі Черкаської області. Має площу 24,2 га. Створений цей заповідник рішенням Черкаської обласної ради від 08.04.2000 р. № 15-4 з метою збереження лісостепового ландшафту у Центральнопридніпровський височині, а саме у Черкасько-Чигиринському фізико-географічному районі.

Природно-заповідний фонд заповідного урочища

 Шаєва гора виконує роль буферної зони Тясминського регіонального екологічного коридору і є еталонною ділянкою північно-східної частини Смілянщини. Це унікальний природний комплекс, що являє собою горбистий ландшафт, що простягається понад річкою Тясмин, степову рослинність та штучні насадження (соснові, робінієві, грабові) другої половини ХХ ст. На території урочища поширені рослини і тварини, занесені до Червоної книги України, зокрема: гніздівка звичайна, ковила пірчаста, подалірій, вусач мускусний, жук-олень, мнемозина, махаон, ящірка зелена та інші. Найвища точка на Шаєвій горі 153 метра над рівнем моря. Гора складається з білої глини, яка в звичайних умовах перебуває на 200 метровій глибині, а тут через розлом вона виходить на поверхню. Так само тут є і найкорисніша, блакитна глина, на глибині 3-4 м.

У звичайних умовах її видобувають з глибини 100-150 м і більше. На території поширені рослини і тварини що занесені до Червоної книги України. Саме з Шаєвої гори починаються ландашафти притаманні Холодному Яру.  Це лінія Холодного Яру. До Черкас звідси близько 20 км. Оскільки Шаєва гора є заповідною територією, тут забороняється самовільна вирубка лісу, розведення вогнищ, випалювання сухої рослинності та дерев, стоянка транспорту, заготівля лікарських рослин, сінокосіння, полювання, випас худоби та прогін її через урочище.

 

Історико-археологічне значення заповідника

Шаєва гора є археологічною пам’яткою поселення скіфської доби. Тут археологами було знайдено багато скіфських поховань, а біля них знаряддя та різні речі з каменю, кісток, бронзи. З даної гори напинається ряд  скіфських курганів до Чигирина.    Русло, по якому протікає річка Тясмин, було основним руслом Дніпра. Поруч були знайдені залишки старих човнів. Також на цій горі знайдено залишки слов’янського капища. Місцина ця є напрочуд мальовничою і цікавою та вартою для відвідування. А ще Холодния Яр відомий національно-визвольним рухом українського козацтва. Не дарма Шаєву гору ще називають «воротами» Холодного Яру.

Духовний спадок Шаєвої гори

Строката, багатогранна і своєрідна духовна спадщина цього заповідного урочища. На вершині Шаєвої гори виявлені сліди старовинного форту, обнесеного високим фортечним валом, і декілька підземних ходів що свідчить про те,що гора слугувала не лише як природне укріплення, а також могла бути втіленням образу духовної неприступності, неначе арійське божество Шива. Відчувається навіть деяка співзвучність в назвах Шаєва-Шива. Більше того,дехто з індознавців знаходить прямий зв’язок між Шаєвою горою і Шивою,адже з індійської міфології відомо,що один із епітетів Шиви: це білий, світлий. Підтвердженням цієї версії може бути біла глина, з якої, власне, і утворений цей унікальний пагорб.

Шаєва гора знаходиться на лінії геологічного розлому вздовж р. Тясмин. Є версія, що саме це обумовлює по протяжності  розлому геологічні та енергетичні аномалії. Ще їх називають – місця сили. Саме таким місцем є і  Шаєва гора. Але не тільки. Недалеко, під м. Каневом знаходиться подібне місце, воно більш відоме, як Державний історико-культурний заповідник Трахтемирів.

У стародавні часи наші предки знали про такі місця. Відчували їх силу і облаштовували на них святилища (капища). Ось такі капища є і в Трахтемирові і на Шаєвій горі. Пізніше на слов’янських капищах будували церкви.

За деякими даними, на верхівці Шаєвої гори і була церква! Дерев’яну в 1239 році спалили татаро-монголи, а пізніше була і кам’яна, сліди якої в ХХ столітті ще було видно у вигляді кам’яних брил зі старовинними написами.  Відомо,  що Мотронинський і Онуфріївський монастирі в ті часи сполучалися підземним ходом по якому, як кажуть, проходив вершник. Зараз хід звичайно засипаний.

Кажуть, що таких ходів було багато. Вони виходили і до р.Дніпро (Борисфен), і з’єднували з іншими монастирями.

Дивовижно! Козаки проходили по ним непомітно для ворога.
Раніше церкви будували рівновіддалено, в межах долинання дзвонів, для оповіщення про загрозу. Інформація швидко доходила до столиці козацтва – міста Чигирина.
У ХХ ст. на  Шаєвій горі  археологами були знайдені залишки скіфського городища і укріплень, а також предмети епохи бронзи. Залишки укріплень видно і зараз, у вигляді нагромаджень каміння.

Від Шаєвої гори, вниз по Тясмину, до Чигирина тягнеться низка  скіфських курганів. За переказами  на Шаєвій горі побувала княгиня Ольга.

На  височині Шаєвої гори силами небайдужих ентузіастів  були встановлені  та освячені три поклонні православні хрести.

Всього в 2013 році на Шаєвій горі до церковних свят встановлено три хрести. Хрест Святого Великомученика Пантелеймона Цілителя був встановлений 12 липня 2013 року, на свято Святих Апостолів Петра і Павла. Хрест Спаса був встановлений 19 серпня 2013 року, на Преображення Господнє.

Хрест Святої Трійці – 28 серпня 2013 року, на Успіння Пресвятої Богородиці.

Його форма відображає єдність СвятоїТрійці – Отця і Сина і св. Духа.

Крім того, біля підніжжя гори 11 липня 2014 року  було відкрито  і освячене джерело  до дня Святого Апостола Петра і Павла.

Як виявляється Черкащина має ось такий цікавий, оповитий таємницею історичних подій і духовного збагачення  мальовничий куточок первісної природи. І наше завдання не втратити і зберегти  його для нащадків.

Ірина Терещенко, кореспондент газети  «Чигиринські вісті»

За матеріалами з відкритих джерел:

https://uk.wikipedia.org/wiki/;https://www.mandry.ck.ua/;https://sites.google.com/site/;http://petryaeva7.blogspot.com/2018/07/blog-post.html;https://malyj-afon.io.ua/story;https://www.shukach.com/;https://ua.igotoworld.com/ua/;http://ru.esosedi.org/;https://our-travels.info/;http://chesno.ck.ua/; www.aktsent.com.ua

Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *