У Чигирині археологи віднайшли унікальне поховання

Унікальне поховання середини 17 століття віднайшли археологи в Чигирині на Черкащині. На нього випадково натрапили місцеві жителі, коли прокладали через город водогін. У двометровій ямі знайшли понад двісті стародавніх черепів. Кому вони належали — дізнавалися “Подробности”.

Сантиметр за сантиметром археологи зчищають землю з уже пожовтілих решток. На ділянці два на півтора метра у п’ять шарів – понад 200 черепів і жодної кістки від скелету. На цю могилу на городі минулої осені випадково натрапили місцеві жителі, прокладаючи водогін. Історики відносять поховання до козацької епохи середини 17 століття.
— Справа в тім, що черепи дуже крихкі, при тому пошкоджені як і оранкою, так і ковшем екскаватора… і в решті решт — негоже козацькі черепи грубо розбирати.
Саме у середині 17 століття козацькій столиці довелося пережити чи не найжахливішу подію своєї історії.
Замкова гора — одна з найвищих точок стародавнього Чигирина. Тут, як і 400 років тому височить Бастіон Дорошенка. Його нещодавно реконструювали. Саме він, під час кривавого турецького походу 1677-78 років став останнім форпостом захисників міста.
Турецька облога тривала майже рік — але ворогові Чигиринська фортеця так і не здалась. Знесилені від щоденних штурмів турків, козаки підірвали порохові сховища.
Чигиринський похід турків припав на початок так званого періоду Руїни. Через постійні чвари гетьманів Московія та Османська імперія почали ділити ослаблену Україну. Про штурм у місцевому музеї збереглося небагато раритетів, лише османські перстні та передрук щоденника шотландця Патріка Гордона. Він був одним з командирів чигиринського гарнізону.
— Чигирин буде зруйновано у 1678 році, геть повністю, а ця територія буде просто знищена. Патрік Гордон напише у своєму щоденнику, що місто оборонялося, що місто не стало на коліна…але воно було просто втрачене, — розповідає працівник чигиринського музею Богдана Хмельницького Людмила Абашина.
Сергій обережно розкладає частини відмитих від бруду черепів. Те, що вони належали воїнам — беззаперечно, каже історик.
— Ось, порубана частина, там, де темніша, видно, що при житті, чи можливо після смерті, було нанесено травму …і ось також.. зрізано на черепу, — показує працівник чигиринського музею Богдана Хмельницького Людмила Абашина.
На місці, де знайшли рештки, був табір турецького війська. Ймовірно, що тут полягли захисники фортеці. Щоб отримати щедру винагороду від командира, османський вояк мав як доказ принести відсічену голову противника.
— Якщо це те, що ми думаємо — порубані голови турками, то тут знахідок може і не бути, може бути якась куля в черепі, може якась сережка збереглась, — каже старший науковий співробітник Інституту археології НАН України Олександр Могилов.
Встановити істину тепер можуть тільки антропологи. Після археологічних досліджень черепи передадуть до Києва на експертизу. Оскільки останків занадто багато, розкопки можуть тривати не один рік.

Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *