Археологічні дослідження на Чигиринщині в 2017 році

Цьогоріч Національний історико-культурний заповідник «Чигирин» спільно з Інститутом археології НАН України продовжив роботу по дослідженню пам’яток Чигиринського краю. Було організовано дві археологічні експедиції:
— дослідження пам’ятки археології національного значення «Мотронинське городище скіфського часу» (с. Мельники)
— дослідження комплексної пам’ятки національного значення «Замкова гора».
Варто зазначити, що «Мотронинське городище скіфського часу» є одним з найбільших у Європі. Вперше археологічні розвідки на ньому провів В.Хвойка ще на початку XX ст. У 1988-1996 рр. городище досліджувалось науковцями Інституту археології НАН України, у 2001-2003 рр. — спільною україно-польською експедицією (Інститут археології НАН України, НІКЗ «Чигирин», Інститут археології Ягеллонського університету).
Під час нинішньої експедиції (червень-липень) були проведені дослідження внутрішнього валу городища та 2 курганних могильників. Підйомний матеріал (бронзові стріли), що знайшли у розрізі валу та розрізі рову, дали можливість провести датування оборонної споруди — VI ст. до н.е. До цього точне датування валу не було встановлено. Серед інших знахідок переважали фрагменти ліпного та античного посуду, залізні знаряддя праці. Є й рідкісні — ліпна миска з наліпками, котлоподібні керамічні посудини, сарматське дзеркало. Також експедицією було проведено кілька археологічних розвідок, в результаті яких було виявлено нове поселення скіфського часу (VII-IV ст. до. н е) на території с. Мельники. Участь у дослідженнях узяли студенти та викладачі вищих навчальних закладів — Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького та Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. Володимира Винниченка.
Замкова гора також має багату історію досліджень. На початку XX ст. перші археологічні розвідки тут проводив В.Хвойка, у 1950-хх рр. вона досліджувалась Г. Логвиновим, в 1972-73 рр. Р.О. Юрою та П.А. Горішнім, з 1989-1992 рр. тут працювала «Чигиринська експедиція», у 2004 р. — експедиція Чернігівського державного педагогічного університету та Сіверського інституту регіональних досліджень.
У вересні цього року почала працювати спільна наукова експедиція Інституту археології НАН України та НІКЗ «Чигирин». Було зроблено кілька розкопів на південно-східному схилі гори. В результаті виявлено колективне поховання черепів, що є безпрецедентним за кількістю черепів в одній ґрунтовій ямі. Розміри поховання близько 1×2 метри, потужністю 75 см. Орієнтовно тут були поховані близько 200 черепів. Враховуючи місце розташування розколу (прилегла до Чигиринської фортеці частина гори) та історичні факти, керівник експедиції — Олександр Дмитрович Могилов (кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу археології ІА НАН України) припускає, що це може бути поховання захисників Чигирина часів Чигиринських походів 1677-1678 рр.. Адже, як відомо з письмових джерел, турецькі воєначальники платили за кожну ворожу голову. Проте остаточні результати будуть відомі після дослідження поховання антропологами, які мають визначити вік, стать, антропологічну приналежність та час поховання.
Ірина Чепурна, старший науковий співробітник відділу охорони пам’яток НІКЗ «Чигирин»

Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *