Газетярі вимагають від уряду захистити українську пресу та звільнити гендиректора Укрпошти

Протест проти урядової політики байдужості щодо друкованих ЗМІ, які стали заручниками непартнерського ставлення Укрпошти, оголосили учасники Всеукраїнської наради редакторів. Також газетярі вчергове звернулися до влади з вимогою звільнити Ігоря Смілянського з посади генерального директора АТ «Укрпошта».
Захід відбувся 21 листопада в Києві за ініціативи Національної спілки журналістів України, зібравши близько сотні редакторів з усієї України. В нараді взяли участь голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Нестор Шуфрич та народна депутатка від партії «Слуга народу», член комітету Верховної Ради з питань свободи слова Тетяна Циба, голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко.
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко наголосив, що потреба скликати Всеукраїнську нараду редакторів виникла через критичну ситуацію, що нині склалася в сфері друкованих ЗМІ. Систематичне підвищення тарифів Укрпошти на фоні зниження якості доставки газет призвело до стрімкого падіння тиражів. Більшість редакцій опинилися на межі виживання, а тисячі українців втратили доступ до газет, що в більшості сіл становлять чи не єдине джерело достовірної інформації.
– Звісно, ми підтримуємо розвиток сучасних технологій, інтернет-ЗМІ тощо, але наголошуємо, що ключовий фактор скорочення тиражів – це агресивна політика Укрпошти, а не втрата інтересу до друкованих видань. Адже в регіонах є населені пункти, які взагалі не мають інтернет-покриття, – відзначає Сергій Томіленко. – На сьогодні Укрпошта, намагаючись заспокоїти Банкову, подає «липову» статистику щодо ситуації із тиражами. У цій статистиці ідеться, що передплата зросла на 101 відсоток. Але по суті, на сьогодні найтиражнішою газетою із 525 тисячами примірників стала «чудова» газета на один листочок, що так і зветься «Передплата». Загалом ми нарахували на друге півріччя передплату на 6 ось таких «копійчаних» видань, які в сумі формують 40 % газет та перекривають реальні цифри падіння українських газет.
Неодноразово газетярі зверталися до попереднього складу Уряду, але й тодішній Прем’єр-Міністр України Володимир Гройсман, і міністр інфраструктури Володимир Омелян лишалися байдужими до закликів редакторів.


– Так само себе поводить і нинішній міністр інфраструктури Владислав Криклій, який на запити НСЖУ реагує черговими відписками, що слово в слово дублюють відповіді попередників.
Хоча свого часу українські газети продемонстрували свою етичність та відповідальність, відмовившись публікувати під час передвиборчої кампанії «чорнуху» на кандидатів Зеленського та Тимошенко тощо, – відзначає голова НСЖУ. – Нині ми хочемо бачити увагу та підтримку Уряду, що б демонструвала небайдужість до ситуації із пресою і була проявом відповідальності влади.
Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Нестор Шуфрич, звертаючись до присутніх на нараді редакторів наголосив, що попри сучасні технології, інтернет та мобільний зв’язок, сучасний світ все одно важко уявити без друкованої книги та друкованої газети чи журналу.
– Друковані ЗМІ не можуть лишатися без підтримки з боку держави, проте для мене лакмусовим папірцем у цьому питанні став новий бюджет, який фактично дублює рішення попередньої влади, – розповідає Нестор Шуфрич. – Присутність Смілянського на посаді керівника Укрпошти – символ перемоги Порошенка. Не розумію, чому ця людина і досі не замінена. Так само для мене загадка: як керівник може мати мільйонні заробітки, а люди на місцях отримують копійки?
Нестор Шуфрич відзначає, що найближчим часом Комітет з питань свободи слова проведе засідання за участю профільних комітетів, зокрема, гуманітарної політики, та керівників Укрпошти й представників Мінінфраструктури для розгляду питання, що нині склалося в сфері друкованих ЗМІ.
– Сподіваюся, ми допоможемо вам вирішити питання з Укрпоштою. Сьогодні на 95 % у нас в Комітеті є консенсус – відповідальність та розуміння ситуації домінує над нашими політичними розбіжностями. Підемо вам на зустріч навіть при тих обмежених можливостях нашого Комітету, ми узгодимо формат такої наради з керівниками інших парламентських комітетів, а також запросимо НСЖУ та редакторів і проведемо із гендиректором «Укрпошти» дуже серйозну розмову, – наголосив Нестор Шуфрич.
Також народний депутат розповів, що нині готується законопроект, спрямований на підтримку ЗМІ в Україні.
– Є ідея розвитку спонсорства на підтримку телебачення та друкованих медіа, коли підприємство може спрямувати частину податку на прибуток на розвиток того чи іншого ЗМІ, отримуючи таким чином певні пільги в оподаткуванні. Ми хочемо зробити так, щоб не ви ходили за спонсорами, а вони переконували вас про співпрацю, – сказав Нестор Шуфрич.
Присутня на нараді член Комітету Верховної ради з питань свободи слова, народна депутатка від партії «Слуга народу» Тетяна Циба відзначила готовність виступати на захист друкованих ЗМІ та всіляко сприяти вирішенню проблемного питання з доставкою друкованих видань.
– Районні та обласні газети користуються більшою повагою серед місцевих жителів, їм довіряють більше, ніж телебаченню чи інтернету. Після сьогоднішнього обговорення я розумію, наскільки суттєві проблеми в співпраці з Укрпоштою та як на сьогодні важливо шукати можливі варіанти їхнього вирішення, – переконана Тетяна Циба. – Тому я підтримую намір Нестора Шуфрича організувати засідання Комітету за участю представників Укрпошти, Мінінфраструктури та газетярів.
За підсумками Всеукраїнської наради редакторів учасники ухвалили Звернення, закликавши керівництво держави вжити невідкладних дій для захисту і розвитку українського інформаційного простору. А також провели пікет під стінами Укрпошти та передали для Ігоря Смілянського плакати, де висловили своє обурення щодо ганебної політики Укрпошти.
* * *
В нараді взяла участь і редактор газети «Чигиринські вісті» Наталя Лебеденко. Наша редакція підтримує позицію Національної Спілки журналістів України та колег-газетярів.

Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *