Аліменти – власність дитини, саме так говорить Сімейний кодекс України. Поважаймо власників вчасною сплатою

Останнім часом, у зв’язку з суттєвими змінами до законодавства України, і зокрема до Сімейного кодексу України, тема аліментних правовідносин набуває все більшої актуальності, зокрема і в Чигиринському районі також. За даними Чигиринського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Черкаській області станом на 1 вересня на виконанні по стягненню аліментів знаходиться 222 виконавчих провадження, із них тільки в чотирьох провадженнях боржниками є жінки. При цьому з боргами по сплаті аліментів понад:

  • 3 місяці –  102 виконавчі провадження;
  • 4 місяці – 88 виконавчих провадження;
  • 6 місяців – 75 виконавчих провадження;
  • 1 рік – 33 виконавчих провадження;
  • 2 роки – 30 виконавчих провадження;
  • 3 роки – 29 виконавчих провадження.

Суми заборгованості колосальні. Ганебне явище, нічого сказати. Тим більше зважаючи на те, що ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Проте прийняття змін у 2017 році до Сімейного кодексу України  створює підгрунтя для застосування дієвих правових  механізмів, які унеможливлюватимуть злісним неплатникам аліментів  ухилятися  від їх сплати, затягувати розгляд судових справ, а також сплачувати необґрунтовано малий їх розмір.

Найголовнішим позитивним моментом є те, що законодавець нарешті  змінив правовий статус аліментів: відтепер аліменти є власністю самої дитини, а не батьків. Останні лише отримують та використовують їх від імені дітей.

Той з батьків, який проживає з дитиною наділяється правом самостійно ставити перед судовими органами питання щодо обрання форми стягнення аліментів: у твердій грошовій сумі або у вигляді від конкретної частки від доходу іншого з подружжя. До цього вибір форми стягнення аліментів здійснювався виключно за судовим рішенням.

З урахуванням останніх змін мінімальний розмір аліментів збільшено. Відтепер суд не може визначити на дитину розмір аліментів менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (до цього було 30%).

Згідно вимог ст. 7 Закону України “Про державний бюджет на 2018 рік” у 2018 році установлено прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з 1 січня 2018 року – 1492 гривні, з 1 липня – 1559 гривень, з 1 грудня – 1626 гривень; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2018 року – 1860 гривень, з 1 липня – 1944 гривні, з 1 грудня – 2027 гривень.

Тож  і рахуємо, відшовхуючись від цих сум. Це для непрацюючих боржників.

У разі, коли сума прожиткового мінімуму збільшується, відповідно розмір виплат перераховується. Спосіб стягнення виплат визначається опікуном дитини.

Позивач (заявник у випадку подання заяви про видачу судового наказу) має право вимагати частку виплат у залежності від кількості дітей:
– на 1 дитину – 1/4  заробітку (доходу) відповідача (боржника);
– на двох дітей – 1/3;
– на трьох та більше50% заробітку (доходу) платника, проте не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину.

При досягненні дитиною повноліття, відповідач (боржник) також сплачуватиме аліменти у разі:
– якщо дитина навчається у вищому навчальному закладі на очній формі (але не пізніше, ніж до 23 років);
– якщо дитина має обмежені можливості для працевлаштування, які пов’язані з фізичним або психічним здоров’ям.

Новацією також стало врахування при призначенні аліментів наявність грошових коштів, рухомого та нерухомого майна.

Тож відтепер при визначенні розміру аліментів братимуться до уваги витрати платника аліментів, щодо яких платником не доведено джерело походження цих коштів. Зазначене нововведення є прогресивним, особливо в умовах сьогодення, коли отримання заробітної плати у конвертах, інших неофіційних доходів є дуже поширеними явищами.

Але в будь-якому разі, призначаючи аліменти суд має виходи із того, щоб їх розмір був достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини та не порушувало прав дитини. Виплата призначених аліментів може здійснюватись будь-яким способом: на банківський рахунок, поштовим переводом або готівкою. Розпоряджатись коштами самостійно дитина може при досягненні 14 річного віку.

У звязку із змінами, внесеними до ч. 1 ст. 186 СК України з липня 2018 року контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність здійснення яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей. За заявою платника аліментів (крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів) інспекційні відвідування одержувача аліментів здійснюються органом опіки та піклування позапланово, але не більше одного разу на три місяці.

Якщо органом опіки та пікування буде встановлений факт нецільового розподілення коштів, відповідач має право звернутись до суду з проханням зменшити розмір аліментів. Також платник має право притягнути одержувача аліментів до відповідальності за неналежний догляд за дитиною та навіть, у окремих випадках, позбавити  батьківських прав.

Згідно чинного законодавства України органами опіки та піклування є районні, держадміністрації, виконавчі органи міських,  сільських, селищних рад, у тому числі об’єднаних територіальних громад , які відповідно до законодавства провадять діяльність щодо надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, забезпечення захисту особистих, майнових та житлових прав дітей.

Безпосереднє ведення справ та координація діяльності щодо забезпечення захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, покладаються на служби у справах дітей районних держадміністрацій, виконавчих органів міських,  сільських, селищних рад об’єднаних територіальних громад.

Тож зрозуміло, куди звертатися з питаннями контролю за цільовим витрачанням аліментів.

Але для надзвичайно свідомих платників аліментів Сімейний кодекс України передбачає правовий механізм, коли  один із батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві.

Чомусь поки що не зустрічались такі платники.

Зате зустрічались інші. Нещодавно, 15 серпня Чигиринським районним судом у відкритому судовому засіданні в загальному порядку позовного провадження  розгянута цивільна справа № 708/179/18 за позовом про стягнення  аліментів  на утримання непрацездатної повнолітньої доньки, яка є інвалідом  першої групи “А”. 31 серпня ухвала Чигиринського районного суду набула законної сили.  Цікава ця справа тим, що сторони на стадії судового розгляду уклали мирову угоду, якою визначили строк сплати аліментів 3 22 лютого 2018 року та погодились з тим, що  аліменти є власністю  непрацездатної повнолітньої доньки та визначили, що мінімальний розмір аліментних виплат щомісячно не може бути меншим, ніж 50 відсотків  прожиткового мінімуму для особи, що втратила працездатність.   Саме таку мирову угоду і затвердив суд своєю ухвалою.  Ми будемо уважно слідкувати за виконанням цієї мирової угоди, особливо  платником аліментів, це однозначно, оскільки за нашою суб’єктивною оцінкою, в даному випадку мотиви укласти мирову угоду у відповідача (боржника) були занадто “свої”.

Ще одну  “моральну родзинку” для боржників підготував наш Мінюст. Відтепер у відділах державної виконавчої сужби запроваджуються такі собі “Дошки ганьби”, де будуть вивішуваться дані про злісних боржників-аліменщиків. Крім того відтепер виконавча служба має право оприлюднювати через засоби масової інформації дані про таких “дбайливих” платників.А ще і на бігбордах по місту можна розвісити дані про таких “героїв нашого часу”.

А краще дбайте про своїх дітей, підтримуйте морально і матеріально, спілкуйтеся, проводьте разом дозвілля, не порушуйте право власності ваших дітей. Бо ж ваші діти найкраші і вони варті вашої уваги і фінансової підтримки.

І наша вам порада. Перечитайте Сімейний кодекс України(http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n912) від великої літери “С” до тиражу і типографії.

Далі буде…

З повагою до читачів,

Ірина Терещенко, кор. “ЧВ”

 

Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *